stanowiska montażowe

Nowoczesne stanowiska montażowe

Wbrew pozorom dobrze zaplanowane stanowiska montażowe wcale nie są aż tak częste. Złe planowanie, słabej jakości materiały, nieergonomiczne rozwiązania – to tylko niektóre z problemów, które mogą się pojawić i znacząco utrudnić lub uniemożliwić proces kompletacji.

Dlatego tak ważne jest, aby stanowiska montażowe były projektowane przez doświadczony zespół inżynierów. Nie bez znaczenia jest również aby linie produkcyjne wyposażone były w najwyższej jakości elementy hydrauliczne, automatyczne i pneumatyczne. Sprawą kluczową jest również posiadanie potwierdzenia zgodności z obowiązującą Dyrektywą Maszynową.

Czym są stanowiska montażowe.

Jak sama nazwa wskazuje stanowiska montażowe to miejsca gdzie dokonuje się montażu jakiegoś komponentu z dostarczonych elementów. Występują one praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu – w branży AGD, RTV czy motoryzacyjnej.

Jakie są rodzaje stanowisk montażowych?

Stanowiska montażowe dzielą się na stanowiska montażu ręcznego, czyli takie gdzie wszystko wykonuje człowiek, stanowiska montażowe automatyczne, czyli takie gdzie rolę operatora całkowicie przejęły maszyny. Zadaniem człowieka jest tylko kontrola. Pomiędzy tym dwoma rodzajami znajdują się jeszcze stanowiska montażu półautomatycznego.

Co jest ważne przy tworzeniu stanowiska montażowego?

Linie produkcyjne muszą być wykonane z elementów dobrej jakości, które będą się zużywać w rozsądnym czasie, a podczas swojego życia zapewnią bezawaryjne wykonywanie pracy. Poza tym montażowe stanowiska muszą być mądrze zaplanowane. Powinny posiadać odpowiednią wielkość, rozmieszczenie poszczególnych elementów oraz drogi dojazdowe i możliwość bezproblemowego dostarczenia komponentów na miejsce montażu. Dodatkowo stanowiska montażowe na których pracują ludzie, muszą być ergonomiczne. Tak, aby praca na nich nie była szkodliwa dla zdrowia ludzkiego i nie prowadziła w konsekwencji do nadmiernego zmęczenia lub nawet chorób zawodowych czy urazów. Podczas projektowania warto konsultować się ze specjalistami od ergonomii, BHP ale również LEAN i innych metodyk związanych z produkcją.

Więcej dowiesz się ze strony: https://lean-tech.pl/linie-montazu-i-kompletacji/