NVC

Na czym polega porozumienie bez przemocy?

Porozumienie bez przemocy to innymi słowy porozumienie współczujące, czyli takie, które możliwie maksymalnie eliminuje z komunikacji możliwość wystąpienia przemocy, zarówno werbalnej jaki i psychicznej czy fizycznej. Twórcą koncepcji jest Marshall Rosenberg.

Czym jest Nonviolent Communication

Model porozumienia bez przemocy lub po angielsku NVC (Nonviolent Communication) składa się z dwóch elementów: empatii, czyli słuchania z wysokim wyczuciem oraz szczerego wyrażania siebie. Metoda NVC zakłada, że gdy ktoś zwraca się do nas z komunikatem, to zazwyczaj przedstawia on swoje potrzeby, które u nas wywołują pozytywne lub negatywne uczucia. Sposób w jaki posługujemy się językiem na co dzień bardzo często utrudnia nam zrozumienie naszych potrzeb, wyrażenie ich, a w częstych przypadkach takie ich komunikowanie, aby nie zawierały one w sobie przemocy. Co więcej, kiedy obie strony kierowane są emocjami, zwłaszcza takimi, które utrudniają komunikacje, możemy łatwo w złości powiedzieć rzeczy, które nie budują, a jedynie rujnują porozumienie.

Porozumienie bez przemocy

Rosenberg zauważył, że z łatwością wydajemy osądy, generalizujemy, czy przypisujemy komuś etykiety, co bardzo utrudnia komunikację bez przemocy (wywołujemy wręcz odwrotny skutek, na przykład złość na nasze słowa). Często bywa tak, że nasza potrzeba zwyczajnie z różnych powodów nie jest spełniona lub w zasadzie nie rozumiemy, jaka ona właściwie jest, dlatego w pewien sposób „na oślep” staramy się ją zaspokoić, raniąc np. słowami drugą osobę pod pozorem osiągnięcia przez nas korzyści dla siebie, czyli np. zaspokojeniu swojej potrzeby, która kiełkuje w nas.

Psychologia wielokrotnie podkreśla znaczenie emocji, ich wyrażania, ale równie ważne są potrzeby, które powinny zostać w odpowiedni sposób wyrażane. W teorii NVC nazywa się je często strategiami spełniania próśb. Krótko mówiąc Marshall Rosenberg zachęca nas do tego, abyśmy poprawnie konstruowali nasze prośby i rozumieli sposób ich wyrażania. W efekcie zamiast kłótni, sprzeczek i wzajemnych pretensji, możemy skupić się na tym, czego najbardziej w danej chwili potrzebujemy. Ma się to odbywać w atmosferze pozbawionej przemocy, zarówno tej fizycznej jak i psychicznej, co umożliwia dialog i porozumienie bez przemocy.

Więcej na: https://aleksandramroczko.pl/komunikacja-i-porozumienie-jezyk-serca-pbp/