fotelik do jazdy tyłem

Fotelik do jazdy tyłem bezpiecznym rozwiązaniem

Bezpieczeństwo dziecka jest dla rodziców sprawą priorytetową. W związku z tym temat fotelików samochodowych jest dla nich również bardzo ważny. Foteliki do jazdy tyłem są obowiązkowe dla noworodków i niemowląt do osiągnięcia 15 miesiąca życia. Coraz popularniejsze staje się jednak wożenie w ten sposób także starszy dzieci.

Czym charakteryzuje się fotelik do jazdy tyłem?

Foteliki do jazdy tyłem oznaczana również jako foteliki RWF zwiększają bezpieczeństwo dziecka w czasie kolizji, znacząco bowiem zmniejszają poziom obciążeń jakim ulega jego działo w momencie gwałtownego hamowania lub uderzenie.

Mowa tutaj głównie o obciążeniach działających na głowę oraz mięśnie karku i górne odcinki kręgosłupa. Foteliki tyłem do kierunku jazdy (zobacz więcej) są obowiązkowe dla dziecka do 15 miesiąca życia. Potem można przesiąść się na fotelik do jazdy przodem. Wielu specjalistów sugeruje jednak żeby poczekać z tą decyzją nawet do momentu aż dziecko będzie miało 4 lata.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy – Bezpieczeństwo przede wszystkim

Decyzja o zmianie fotelika na taki przeznaczony dojazdy przodem zazwyczaj wynika z przyzwyczajenia lub źle pojmowanej kwestii wygody dziecka. Tymczasem badania wykazują, że foteliki do jazdy tyłem są znacznie, nawet 5 razy, bezpieczniejsze niż foteliki do jazdy przodem.

Głowa dziecka jest stosunkowo duża i ciężka jeśli brać pod uwagę jego całkowite rozmiary. Mięśnie szyi i ramion nadal natomiast dość słabe. Foteliki tyłem sprawiają, że podczas uderzenie ciałko dziecka zostaje wepchnięte w fotelik, nie następuję gwałtowne szarpnięcie i wyrzut głowy do przodu, co może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do groźnych urazów.

A co z wygodą?

Wielu rodziców uważa, że foteliki do jazdy tyłem są niewygodne, bo dziecko mniej w nich widzi, a dodatkowo nie ma jak rozprostować nóg. Jest to oczywiście nieprawda. Prawidłowo dobrany fotelik nie będzie powodował żadnego dyskomfortu u dziecka.

Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie aby dziecko podczas jazdy układało nogi w dowolnej pozycji, chociażby na oparciu. Pamiętajmy, że dzieci są bardziej elastyczne od dorosłych. Foteliki tyłem do kierunku jazdy są bez wątpienia bardzo dobrym wyborem i warto się do nich przekonać.