Kukurydza na kiszonkę – jakie odmiany są najlepsze?

Kukurydza jest jednym z najpopularniejszych zbóż, którym karmi się zwierzęta gospodarskie. Mimo że duże znaczenie ma tutaj ziarno, coraz większą popularnością cieszą się także kiszonki. Jak jednak wybrać odmianę kukurydzy, by kiszonka była właściwa i zawierała potrzebne wartości odżywcze? Pod uwagę warto wziąć kilka niezbędnych kwestii.

Kukurydza na kiszonkę jaką wybrać?

Jeśli chcesz wyprodukować wartościową kiszonkę dla bydła mlecznego lub całego inwentarza, warto wziąć pod uwagę odmiany mieszańcowe kukurydzy, czyli takie, które są pierwszym wytworem naturalnego skrzyżowania się dwóch linii rodzicielskich. Kukurydza na kiszonkę w dużym stopniu powinna składać się z suchej masy w plonie ogólnym. Musi charakteryzować się także między innymi dużą ilością kolb w masie, a także wysoką strawnością liści i łodyg.

Kukurydza na kiszonkePrzy wyborze odmiany kukurydzy na kiszonkę https://nasionawronkowski.pl/mas26r-3/ warto zwrócić również uwagę na wczesność FAO, która wpływa na produktywność. Wskaźnik FAO informuje o długości okresu wegetacyjnego kukurydzy, który jest niezbędny do zakumulowania suchej masy w ziarnie przy zbiorze.

Mając to na uwadze, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że odmiany wczesne plonować będą niżej, z kolei odmiana zbyt późna może odznaczać się za wysoką wilgotnością ziaren, a tym samym opóźnionym dojrzewaniem technologicznym. Sprawi to, że uzyskasz kiszonkę gorszą jakościowo.

Kukurydza na kiszonkę dla bydła mlecznego i innych zwierząt hodowlanych powinna być tworzona z odmian o wysokich plonach ziarna i wczesności, umożliwiającej osiągnięcie dojrzałości fizjologicznej, gdy ma dojść do zbioru.

Wybór odmiany kukurydzy na kiszonkę

Gdy szukasz gatunku kukurydzy, zwróć uwagę na odmiany kiszonkowe, które w swojej ofercie ma wielu dystrybutorów materiału siewnego. Daje to potwierdzenie, że dany produkt może być właściwy pod względem odżywczym.

Decydując się na odmianę kukurydzy na kiszonkę, uwzględnij długość sezonu wegetacyjnego w danym regionie, ponieważ wysiana kukurydza powinna mieć czas, by osiągnąć optymalną do zbioru dojrzałość ziarna, a także wysoką biomasę.