laser do depilacji

Laser diodowy do depilacji – jak działa?

Depilacja laserowa to jedna z najpopularniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Jest nie tylko trwała, ale również całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. Depilację laserową można realizować różnymi rodzajami laserów, jednym z popularniejszych jest laser diodowy do depilacji.

Jak działa laser diodowy do depilacji?

Laser diodowy (zobacz) opiera swoje działanie na zjawisku fototermolizy, która umożliwia selektywny oddziaływanie na skórę. Uchodzi za jedno z najskuteczniejszych urządzeń do trwałego usuwania owłosienia.

Zjawisko fototermolizy polega na tym, że fotoreceptory w ludzkiej skórze mają zdolność pochłaniania wiązki lasera o określonej długości fali. Fotoreceptorem jaki wykorzystuje laser do depilacji jest zawarta w ludzkiej skórze i włosie melanina. Pochłanianie energii przez melaninę w cebulce włosa powoduje jej uszkodzenie i w rezultacie obumarcie włosa.

Co się dzieje z włosami bezpośrednio po zabiegu?

Diodowy laser do depilacji wykazuje różną skuteczność w zależności od rodzaju skóry i włosów. Skuteczność całej kuracji z jego wykorzystaniem to nawet 98%, ale osiągnięcie tego rezultatu wymaga nawet trzykrotnego jego powtórzenia.

Bezpośrednio po zabiegu pozostają na skórze jedynie bardzo delikatne włoski. W trzecim dniu od zabiegu rozpoczyna się obumieranie cebulek włosów. Laser  jest bardzo skuteczny, ale po około pół roku od zakończenia serii zabiegów wskazany jest dodatkowy zabieg przypominający, ponieważ może zdarzyć się, że włoski zaczną delikatnie odrastać.

Czy zabieg depilacji laserowej jest bolesny?

Wiele zabiegów depilacji uchodzi za bolesne i nieprzyjemne. Doskonałym przykładem jest tutaj chociażby depilacja mechaniczna lub woskiem. W tym gronie laser diodowy do depilacji jest uznawany za całkowicie bezbolesny.

Wynika to głównie z faktu, że przed zabiegiem na skórę pacjenta aplikowana jest maść o działaniu znieczulającym oraz chłodzącym. Oczywiście może zdarzyć się, że osoby szczególnie wrażliwe będą odczuwać ból, szczególnie w obszarach delikatnych, ale i tak depilacja laserowa jest nieporównanie delikatniejsza niż inne metody usuwania zbędnego owłosienia. Wykonany zabieg raczej nie będzie budził nieprzyjemnych wspomnień.